Co konkretnie robimy

Międzyrzec Podlaski

aktualności

Poznaj nas bliżej

Zanim z kimś nawiązujemy współpracę chcemy się bliżej przyjrzeć z kim mamy do czynienia. Nasze Biuro Rachunkowe jako podmiot zajmujący się stricte księgowością powstało w 2011, co nie oznacza, że wtedy zarejestrowana została firma ale od tego właśnie roku zaczęliśmy współpracę z przedsiębiorcami w zakresie obsługi księgowej. Na samym początku, jak większość przedsiębiorców, funkcjonowaliśmy w formie  jednoosobowej działalności gospodarczej, a od 2020 roku w formie spółki kapitałowej. Ale to nie wszystko, bo zanim zaczęliśmy rozliczać podatki przedsiębiorcom-swoim klientom to od 1991 czyli od ponad 30-tu  lat prowadzimy nieprzerwanie działalność gospodarczą w różnych dziedzinach, od usług poprzez handel, pośrednictwo finansowe, ubezpieczenia, doradztwo gospodarcze. Doświadczenia zdobyte na tym polu wykorzystujemy z powodzeniem w obecnej aktywności. Sprawia to, że w relacjach z naszymi klientami-przedsiębiorcami w różnych branżach, mamy spojrzenie nie tylko okiem księgowego ale widzimy to  jak przedsiębiorca. To sprawia, że bardziej niż kto inny potrafimy sprostać potrzebom, oczekiwaniom i życzeniom klientów.

Zmiany w prawie

Zapowiedzi zmian. 

W ubiegłym roku wszyscy zetknęliśmy się ze zmianami, które potocznie nazywano “Polskim Ładem” a po kilku zmianach “Polskim Ładem 2.0”. Największą zmianą z jaką przyszło nam się zmierzyć, była zmiana w naliczaniu składki zdrowotnej. W wyniku tych zmian, która generalnie polegała na tym, ze składki tej nie można odliczyć od kwoty podatku, tak jak było do końca 2021 roku. W istocie składka ta stała się daniną która zwiększa obciążenia podatkowe o 9% (w niektórych przypadkach o 4,9%). Co dalej może się zadziać kiedy rządy obejmie nowa większość parlamentarna, która zapowiada zmianę w tym temacie? Pożyjemy zobaczymy. Ale na pewno będzie się działo.

Zmiany które wchodzą czyli cały ten KSeF

Od 1 lipca 2024 dla czynnych podatników podatku od towarów i usług, zwanego z angielska VAT, obowiązkowym będzie wystawianie faktur sprzedażowych w Krajowym Systemie elektronicznych Faktur. Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorca który nabywa towary czy usługi u innego przedsiębiorcy Vat-owca (czynnego podatnika VAT) nie otrzyma już faktury papierowej ale podbierze ją sobie z systemu KSeF przez internet na co musi wyrazić zgodę. Czy to ułatwi czy raczej utrudni funkcjonowanie obrotu? Zobaczymy w praktyce. Jest natomiast pewne, że trzeba się do tego przygotować pod względem technicznym i organizacyjnym. Dla pewnej części przedsiębiorców, a tacy na pewno są, operowanie w sferze internetu, elektronicznej wymiany danych będzie na pewno trudne. Albo się tego nauczą sami, albo komuś to zlecą, albo niestety przestaną funkcjonować jako przedsiębiorcy. Ale nie taki diabeł straszny.